Ciekawe miejsca do zobaczenia na warszawskim Służewcu

Warszawski Służewiec? Tor wyścigów konnych i nic więcej. Tak mogłoby się wydawać, ale, jak powiedziałby vloger Radek Kotarski, nic bardziej mylnego.

Niegdyś Służewiec był oddzielną wsią i dopiero w 1938 roku został przyłączony do Warszawy. W czasie II wojny światowej znajdująca się tam wieś została zupełnie zniszczona i nigdy jej nie odbudowano. Można powiedzieć, że głównie ze względu na to dzielnica ta nie jest bardzo atrakcyjna turystycznie, jednakże mimo to znajduje się tam kilka ciekawych miejsc.

Jednym z niewielu, o ile nie jedynym, miejscem ma Służewcu, będącym pozostałością po niegdysiejszej wsi w tym miejscu jest kapliczka. Jest to cylindryczna kapliczka, która została wybudowana prawdopodobne w 1876 roku. Od tamtego czasu otoczeniu, w którym ona stoi zmieniało się diametralnie i w pobliżu z pewnością miało miejsce wiele różnych ważnych wydarzeń, a ona się zachowała aż do dziś. Można powiedzieć, że dla kapliczki przy ulicy Bokserskiej czas jakby się zatrzymał.

Nasza oferta nocleg w hostelu w Warszawie – Sprawdź!

Na granicy Służewca ze Służewem znajduje się kościół rzymskokatolicki pw św. Maksymiliana Marii Kolbego, który został zbudowany w latach 1979-1988. Przy tymże kościele stoi kapliczka w formie groty maryjnej. To, co w niej ciekawe to jej forma, bowiem Matkę Boską stojącą w grocie otaczają rzeźby apostołów, a po jej bokach zobaczyć można św. Józefa z Dzieciątkiem oraz św. Michała Archanioła.

Ciekawym miejscem na Służewcu jest Fort VIIA Twierdzy Warszawa. Po tym punkcie oporu zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa tak naprawdę nie pozostało wiele. Po 1990, gdy likwidowano Twierdzę Warszawa, wysadzono wszystkie schrony bojowe, zachowano właśnie jedynie schron magazynowy.

Główną atrakcją Służewca jest tor wyścigów konnych. Regularnie odbywają się tu wyścigi na, które może przyjść każdy chętny. Prawdziwa śmietanka miłośników tego sportu przyjeżdża do Służewca na Derby i Wielką Warszawską, które są największymi i najważniejszymi wydarzeniami w sezonie.

Dzisiaj Służewiec to przede wszystkim tor wyścigów konnych, powstające biurowce i zakorkowane ulice, jednak kiedyś to była zwyczajna wieś. Przy kapliczce, która się zachowała z tamtego czasu można na chwilę odetchnąć i przenieść się myślami do tamtych czasów, a następnie udać się na wyścigi konne, by zaznać większych emocji.